Februárový súbor prípadov nesplnenia povinnosti: kľúčové rozhodnutia

Európska komisia opäť prijala súbor rozhodnutí o prípadoch nesplnenia povinnosti, ktorými podniká právne kroky proti členským štátom, ktoré si nesplnili povinnosti vyplývajúce z práva EÚ. Cieľom týchto rozhodnutí, ktoré sa týkajú rôznych sektorov a oblastí politiky EÚ, je zaistiť správne uplatňovanie práva EÚ v záujme občanov a podnikov. Kľúčové rozhodnutia Komisie sú uvedené ďalej v texte a usporiadané podľa jednotlivých oblastí politiky. Komisia zároveň uzatvára 46 prípadov, v ktorých príslušné členské štáty vykonali nápravu bez toho, aby Komisia musela v konaní pokračovať. Ďalšie informácie o postupe EÚ v prípade nesplnenia povinnosti nájdete v úplnej verzii častých otázok. Podrobnejšie informácie o histórii jednotlivých prípadov sú k dispozícii v registri rozhodnutí o nesplnení povinnosti.

·       Životné prostredie/Formálna výzva – Aarhuský dohovor: Komisia vyzýva Slovensko, aby zabezpečilo všeobecný prístup k spravodlivosti v záležitostiach životného prostredia;

·       Životné prostredie/Postúpenie veci Súdnemu dvoru – Voda a povodne: Komisia rozhodla o postúpení prípadu Slovenska Súdnemu dvoru Európskej únie, pretože nedokončilo revíziu svojich plánov týkajúcich sa vody;

·       Finančné služby/Formálna výzva – Finančné trhy: Komisia naliehavo vyzýva Slovensko, aby dokončilo transpozíciu smernice o trhoch s finančnými nástrojmi.

 

Podrobnosti:

Tlačová správa

 

Komisia sa rozhodla čiastočne zaregistrovať európsku iniciatívu občanov týkajúcu sa konope

Komisia sa rozhodla čiastočne zaregistrovať európsku iniciatívu občanov s názvom Európska iniciatíva týkajúca sa konope. Organizátori vyzývajú Komisiu, aby zvolala transeurópske zhromaždenie občanov, ktoré by bolo venované politikám v oblasti konope vrátane sankcií a konzistentnosti politík členských štátov; podporila prístup ku konope na lekárske účely a umožnila prepravu konope a konopných derivátov predpísaných na terapeutické účely s cieľom zabezpečiť maximálne využívanie práva na zdravie a vyčlenila potrebné zdroje na výskum konope na terapeutické účely. Komisia dospela k záveru, že iniciatívu možno zaregistrovať len v súvislosti s druhým a tretím cieľom, keďže len tieto ciele spĺňajú požiadavky na registráciu. Komisia musela zamietnuť registráciu prvého cieľa iniciatívy, pretože predloženie návrhu právneho aktu v tejto veci nepatrí do právomoci Komisie. Komisia zatiaľ neanalyzovala obsahovú stránku týchto návrhov. Čiastočná registrácia pozostáva z dvoch fáz. V prvej fáze boli organizátori vyzvaní, aby zmenili svoju pôvodnú iniciatívu s prihliadnutím na predbežné posúdenie Komisie. Po dnešnej čiastočnej registrácii majú organizátori šesť mesiacov na začatie zbierania podpisov. Ak niektorá európska iniciatíva občanov získa do jedného roka milión vyhlásení o podpore aspoň zo siedmich rôznych členských štátov, Komisia sa ňou bude musieť zaoberať. Jej úlohou bude rozhodnúť, či v súvislosti s iniciatívou bude ďalej konať alebo jej nevyhovie. Toto rozhodnutie musí Komisia odôvodniť.

 

Podrobnosti:

Tlačová správa

 

Komisia víta politickú dohodu o nových pravidlách boja proti násiliu páchanému na ženách a domácemu násiliu

Komisia víta politickú dohodu, ktorú dosiahli Európsky parlament a Rada o návrhu smernice Komisie o boji proti násiliu páchanému na ženách a domácemu násiliu z marca 2022. Smernica je míľnikom – prvým komplexným právnym nástrojom na úrovni EÚ na boj proti násiliu páchanému na ženách, ktorý je v Európskej únii stále príliš rozšírený. Smernica kriminalizuje fyzické násilie, ako aj psychické, ekonomické a sexuálne násilie páchané na ženách v celej EÚ, a to offline aj online. Mrzačenie ženských pohlavných orgánov, ako aj nútené manželstvá budú kriminalizované ako samostatné trestné činy. Okrem toho sa podľa nových pravidiel budú kriminalizovať najrozšírenejšie formy kybernetického násilia vrátane zdieľania intímnych snímok (vrátane deepfakes) bez súhlasu, kybernetického prenasledovania, kybernetického obťažovania, mizogýnne nenávistné prejavy a kybernetické zastrašovanie („cyber-flashing”).

 

Podrobnosti:

Tlačová správa

 

Komisia víta politickú dohodu o nových pravidlách pre odolnejší schengenský priestor

Komisia víta politickú dohodu, ktorú dosiahli Európsky parlament a Rada o nových pravidlách Kódexu schengenských hraníc. Týmto nariadením sa posilní koordinácia EÚ s cieľom riešiť výzvy na vonkajších hraniciach EÚ, ako aj cezhraničné ohrozenia zdravia a bezpečnosti. Schengenský priestor čelil v posledných rokoch rôznym výzvam, od pandémie COVID-19 až po bezpečnostné hrozby, ako je terorizmus, obchodovanie s drogami a organizovaná trestná činnosť, až po neregulárnu migráciu. Takýto vývoj si vyžaduje aktualizovaný súbor schengenských pravidiel. Komisia navrhla aktualizovať a revidovať Kódex schengenských hraníc v decembri 2021. Cieľom reformy je dokončiť celý rad nástrojov potrebných na zabezpečenie riadneho fungovania schengenského priestoru na vonkajších aj vnútorných hraniciach.

 

Podrobnosti:

Tlačová správa

 

Komisia víta politickú dohodu o zabezpečení odolnosti a konkurencieschopnosti výroby čistých technológií v EÚ

Komisia víta predbežnú politickú dohodu, ktorú dnes dosiahli Európsky parlament a Rada o akte o emisne neutrálnom priemysle. Táto dohoda pomôže EÚ stať sa domovom čistých technológií a dosiahnuť významný pokrok smerom k budovaniu silnej domácej výrobnej kapacity týchto technológií v EÚ. Akt o emisne neutrálnom priemysle zvýši konkurencieschopnosť a odolnosť európskeho priemyslu a podporí vytváranie zelených a kvalitných pracovných miest, keďže EÚ sa snaží dosiahnuť klimatickú neutralitu do roku 2050.

 

Podrobnosti:

Tlačová správa

Tlačová správa

Oficiálne stanovisko Európskej komisie