Komisia spúšťa spoločný podnik pre čipy podľa európskeho aktu o čipoch

Komisia včera oficiálne otvorila spoločný podnik pre čipy, ktorý posilní európsky ekosystém polovodičov a vedúce postavenie Európy v oblasti technológií. Preklenie priepasť medzi výskumom, inováciami a výrobou, a tým uľahčí komercializáciu inovačných myšlienok. Spoločný podnik pre čipy zavedie okrem iného pilotné linky, na ktoré Komisia vyhlásila prvú výzvu s finančnými prostriedkami EÚ vo výške 1,67 miliardy eur. Očakáva sa, že táto suma bude doplnená finančnými prostriedkami členských štátov, ktoré dosiahnu 3,3 miliardy eur, plus dodatočným financovaním zo súkromných zdrojov. Okrem toho včera prvýkrát zasadla Európska rada pre polovodiče. Rada združuje členské štáty s cieľom poskytovať Komisii poradenstvo týkajúce sa konzistentného vykonávania európskeho aktu o čipoch a medzinárodnej spolupráce v oblasti polovodičov. Bude hlavnou platformou pre koordináciu medzi Komisiou, členskými štátmi a zainteresovanými stranami pri riešení otázok týkajúcich sa odolnosti dodávateľského reťazca a možných reakcií na krízy.

 

Podrobnosti:

Tlačová správa

 

Komisia víta politickú dohodu o akte o kybernetickej odolnosti

Komisia víta politickú dohodu dosiahnutú medzi Európskym parlamentom a Radou o akte o kybernetickej odolnosti, ktorý Komisia navrhla v septembri 2022. Akt o kybernetickej odolnosti je prvým právnym predpisom svojho druhu na svete. Zlepší sa ním úroveň kybernetickej bezpečnosti digitálnych produktov v prospech spotrebiteľov a podnikov v celej EÚ, keďže sa ním zavádzajú primerané povinné požiadavky kybernetickej bezpečnosti pre všetok hardvér a softvér, od detských monitorov, inteligentných hodiniek a počítačových hier až po firewall a smerovače. Produkty s rôznymi stupňami súvisiaceho rizika budú mať rôzne bezpečnostné požiadavky.

 

Podrobnosti:

Tlačová správa

 

Predsedníčka Komisie podporila globálnu spoluprácu v oblasti stanovovania cien uhlíka

Predsedníčka Komisie Ursula von der Leyenová dnes na konferencii COP28 usporiadala podujatie na vysokej úrovni zamerané na podporu rozvoja stanovovania cien uhlíka a trhov s uhlíkom ako účinných nástrojov na dosahovanie cieľov Parížskej dohody. Nadväzuje na výzvu na prijatie opatrení na zosúladenie trhov s uhlíkom s Parížskou dohodou, ktorú Európska komisia, Španielsko a Francúzsko zverejnili v júni 2023. Komisia bude naďalej poskytovať technickú podporu krajinám, ktoré chcú zaviesť režimy stanovovania cien uhlíka do svojich vnútroštátnych právnych predpisov, a pomáhať im vytvárať spoľahlivé prístupy k medzinárodným trhom s uhlíkom, ktoré sú v súlade s ich dlhodobými klimatickými a rozvojovými stratégiami. Po dnešnom podujatí by konferencia COP28 mala zohrávať dôležitú úlohu pri stanovovaní referenčnej hodnoty pre medzinárodné a dobrovoľné trhy s uhlíkom, ktorá by zabezpečila ich pridanú hodnotu a spoľahlivosť a zároveň podporovala spravodlivé rozdelenie prínosov medzi účastníkmi. 

 

Podrobnosti:

Tlačová správa

Oficiálne stanovisko Európskej komisie