Pozvánka na prezentáciu výsledkov Národnej správy Eurobarometra

Pozývame vás na tlačovú konferenciu k prezentácii výsledkov Národnej správy Eurobarometra: Chceme byť v Európe cudzincami?, ktorá sa uskutoční v piatok 24. marca 2023 o 10.00 h. v priestoroch Európskeho informačného centra v Bratislave.

Počas tlačovej konferencie budeme hovoriť aj o týchto otázkach:

·          Ako vidia Slováci a Slovenky svoju budúcnosť v Európskej únii?  

·          Dôverujeme európskym inštitúciám? 

·          Je pre Slovensko Únia jedinou nádejou pre lepšiu budúcnosť?  

Výsledky Národnej správy EB predstavia sociológovia Oľga Gyárfášová a Martin Slosiarik. Svoj pohľad na výsledky prieskumu sprostredkuje aj  Zuzana Hozlárová, účastníčka Konferencie o budúcnosti Európy. Podujatie bude moderovať Vladimír Šucha, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Podujatie môžete sledovať aj online na Facebooku Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. Účasť potvrdzujte na ingrid.ludvikova@ec.europa.eu.

 

Komisár Breton na návšteve Slovenska v rámci kola návštev zástupcov obranného priemyslu EÚ

Komisár pre vnútorný trh Thierry Breton je v týchto chvíľach na návšteve Slovenska. Pricestoval na stretnutie so zástupcami obranného priemyslu a s vládnymi predstaviteľmi. Komisár Breton navštívi spoločne s ministrom obrany Jaroslavom Naďom výrobnú prevádzku obranného priemyslu v Dubnici nad Váhom a následne sa stretne aj s predsedom vlády Slovenskej republiky Eduardom Hegerom. Cieľom týchto stretnutí je prediskutovať naliehavú potrebu zvýšiť výrobu munície pre Ukrajinu a zaistiť bezpečnosť EÚ. V nadchádzajúcich týždňoch bude komisár pokračovať v dialógu so zástupcami obranného priemyslu EÚ a navštívi priemyselné zariadenia s cieľom posilniť obranný priemysel.

 

Komisia vyplatila v rámci Plánu obnovy a odolnosti druhú platbu Slovensku vo výške 709 miliónov eur

Dnešná platba sa uskutočnili vďaka tomu, že Slovensko splnilo míľniky a ciele súvisiace s druhou platbou. Slovensko dostalo granty vo výške 709 miliónov eur vďaka splneniu 14 míľnikov a dvoch cieľov spojených s druhou platbou. Týkajú sa reforiem v oblasti vzdelávania a odbornej prípravy, zdravotnej starostlivosti, výskumu a inovácií, systémov na prilákanie kvalifikovaných pracovníkov, reforiem na podporu digitalizácie, zlepšenia obehového hospodárstva, ako aj opatrení na boj proti praniu špinavých peňazí a na urýchlenie postupov verejného obstarávania. Platba sa vzťahuje aj na investície zamerané na ochranu prírody a biodiverzity. Celkový Plán obnovy a odolnosti Slovenska ráta s grantovou podporou vo výške 6 miliárd eur. Slovensko z neho doposiaľ dostalo 1,9 miliardy eur vo forme grantov. Zahŕňa to predbežné financovanie vo výške 823 miliónov eur, ktoré dostalo v októbri 2021, prvú platbu vo výške 399 miliónov eur prijatú v júli 2022 a dnešnú druhú platbu. Platby v rámci Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti (RRF), ktorý je kľúčovým nástrojom NextGenerationEU, sú založené na plnení míľnikov a cieľov. Závisia teda od toho, ako členské štáty vykonávajú investície a reformy uvedené v ich príslušných národných plánoch obnovy a odolnosti. Sumy vyplatené členským štátom sa zverejňujú v hodnotiacej tabuľke, v ktorej sa uvádza pokrok dosiahnutý pri vykonávaní Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti ako celku a jednotlivých plánov podpory obnovy a odolnosti. Viac informácií o postupe žiadosti o platbu v Mechanizme na podporu obnovy a odolnosti nájdete v týchto otázkach a odpovediach.

 

 

Ochrana spotrebiteľa: uľahčenie výberu udržateľných výrobkov a služieb a koniec greenwashingu

Komisia dnes navrhla spoločné kritériá proti environmentálne klamlivej reklame a zavádzajúcim tvrdeniam týkajúcim sa životného prostredia. Cieľom dnešnému návrhu je zabezpečiť, aby mali spotrebitelia jasnejšie informácie a hlavne väčšiu istotu v tom, že ak sa niečo predáva ako ekologické, je to aj skutočne ekologické. Budú tak dostávať kvalitnejšie informácie, ktoré im umožnia chrániť životné prostredie. Prospech z toho budú mať aj podniky. Tie, ktoré vyvíjajú skutočné úsilie na zlepšenie environmentálnej udržateľnosti svojich výrobkov, budú ľahšie rozpoznateľné, čo sa premietne do uznania zo strany spotrebiteľov a vyššieho predaja. Takéto podniky sa zároveň nebudú musieť obávať nekalej konkurencie. Návrh tak pomôže vytvoriť rovnaké podmienkypokiaľ ide o informácie o environmentálnych vlastnostiach výrobkov. V štúdii Komisie z roku 2020 sa zistilo, že 53,3 % preskúmaných tvrdení v EÚ bolo vágnych, zavádzajúcich alebo neopodstatnených a 40 % bolo nepodložených. Neexistencia spoločných pravidiel regulujúcich používanie dobrovoľných environmentálnych tvrdení spoločnosťami, vedie k environmentálne klamlivej reklame a vytvára nerovnaké podmienky na trhu EÚ na úkor skutočne udržateľných spoločností.

Podrobnosti:

Tlačová správa

 

Právo na opravu: Komisia zavádza nové práva spotrebiteľov na jednoduché a atraktívne opravy

Európska komisia dnes prijala nový návrh o spoločných pravidlách na podporu opravy tovaru, ktorý povedie k úsporám pre spotrebiteľov a podporí ciele Európskej zelenej dohody okrem iného znižovaním objemu odpadu. V posledných desaťročiach sa pred opravou často uprednostňuje výmena, a to vždy, keď sa výrobky pokazia, pričom spotrebiteľom sa na opravu tovaru po uplynutí zákonnej záruky neposkytujú dostatočné stimuly. Vďaka tomuto návrhu bude pre spotrebiteľov jednoduchšie a lacnejšie  nechať si tovar opraviť, nie ho vymeniť. Väčší dopyt po opravách sa navyše premietne do rozmachu tohto odvetvia a bude mať za následok stimulovanie výrobcov a predajcov, aby vyvíjali udržateľnejšie obchodné modely. Dnešným návrhom sa zabezpečí, aby sa v rámci zákonnej záruky opravilo viac výrobkov a aby spotrebitelia mali jednoduchšie a lacnejšie možnosti opravy výrobkov, ktoré sú technicky opraviteľné (ako sú vysávače alebo čoskoro aj tablety a smartfóny), a to po uplynutí zákonnej záruky alebo keď sa funkcie tovaru obmedzia v dôsledku opotrebovania.

Podrobnosti:

Tlačová správa

 

Európska iniciatíva občanov za lepšiu ochranu koní

Európska komisia dnes rozhodla o registrácii európskej iniciatívy občanov (EIO) s názvom Za svet bez konských bitúnkov (End The Horse Slaughter Age). Organizátori iniciatívy vyzývajú Komisiu, aby navrhla právny predpis, ktorým by sa zakázalo usmrcovanie koní, ako aj ich chov a vývoz na produkciu kožušín, kože, mäsa alebo na výrobu liekov či iných látok. Požadujú tiež zákaz diaľkovej prepravy koní v celej Európe na účely ich usmrtenia a volajú po ochrane koní pred nadmernou prácou alebo tvrdým výcvikom. Keďže táto európska iniciatíva občanov spĺňa formálne podmienky, Komisia ju považuje za právne prípustnú. V tejto fáze sa Komisia ešte nevenovala obsahu návrhu. Po dnešnej registrácii môžu organizátori v najbližších šiestich mesiacoch začať proces zbierania podpisov. Ak európska iniciatíva občanov získa do jedného roka milión vyhlásení o podpore pochádzajúcich z aspoň siedmich rôznych členských štátov, Komisia sa ňou bude musieť zaoberať. Môže sa rozhodnúť, či žiadosti vyhovie alebo nevyhovie. Toto rozhodnutie musí Komisia odôvodniť.

Podrobnosti:

Tlačová správa



Pozvánka na tlačový brífing pri príležitosti realizácie druhej platby v rámci plánu obnovy a odolnosti

Pozývame vás na tlačový brífing pri príležitosti realizácie druhej platby v rámci plánu obnovy a odolnosti. Brífing sa uskutoční v stredu 22. marca 2023 o 10.00 h v priestoroch Európskeho informačného centra v Bratislave. Vyjadrenia k téme poskytnú: Vladimír Šucha (vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku) a Lívia Vašáková (generálna riaditeľka, Národná implementačná a koordinačná agentúra). Účasť potvrdzujte na ingrid.ludvikova@ec.europa.eu.

 

Komisia schválila 151 reformných projektov v členských štátoch na posilnenie ich odolnosti a konkurencieschopnosti

Komisia schválila nové kolo 151 projektov v rámci Nástroja technickej podpory s cieľom podporiť všetky členské štáty pri príprave, navrhovaní a vykonávaní 326 významných reforiem v roku 2023. Podporované projekty sú reakciou na potrebu reforiem, ktorú vyjadrili členské štáty, a zároveň sú úzko prepojené s prioritami Európskej únie v oblasti modernej a efektívnej verejnej správy, stratégií udržateľného rastu a odolných hospodárstiev. Mnohé reformné projekty sa týkajú aj výziev, ktoré sa riešia v plánoch obnovy a odolnosti a pláne REPowerEU. Prehľad reformných projektov na Slovensku je k dispozícii tu.

 

Podrobnosti:

Tlačová správa





Únie v oblasti zavádzania. Tým sa urýchli pokrok pri dosahovaní cieľov EÚ v oblasti klímy a energetiky do roku 2030 a prechod na klimatickú neutralitu. Zároveň sa zvýši konkurencieschopnosť priemyslu EÚ, vytvoria sa kvalitné pracovné miesta a podporí sa úsilie EÚ o dosiahnutie energetickej nezávislosti. Predsedníčka von der Leyenová oznámila túto iniciatívu ako súčasť priemyselného plánu zelenej dohody. Spolu s návrhom európskeho zákona o kritických surovinách a reformou koncepcie trhu s elektrinou sa v zákone o priemysle s nulovými emisiami stanovuje jasný európsky rámec na zníženie závislosti EÚ od vysoko koncentrovaného dovozu. V záujme ďalšej podpory zavádzania vodíka z obnoviteľných zdrojov v rámci EÚ, ako aj dovozu od medzinárodných partnerov dnes Komisia predkladá aj svoje nápady týkajúce sa koncepcie a funkcií Európskej vodíkovej banky.

Podrobnosti:

Tlačová správa

 

Akt o kritických surovinách: bezpečné a udržateľné dodávateľské reťazce pre zelenú a digitálnu budúcnosť EÚ

Komisia dnes predstavila komplexný súbor aktivít, ktoré majú zaistiť prístup EÚ k bezpečným, diverzifikovaným, cenovo dostupným a udržateľným dodávkam kritických surovín. Kritické suroviny sú nevyhnutné pre širokú škálu strategických odvetví, vrátane priemyslu s nulovými čistými emisiami, digitálny priemysel, letectvo a kozmonautiku a obranný priemysel. Dnes prijaté nariadenie a oznámenie o kritických surovinách je postavené na prínosoch a príležitostiach, ktoré ponúka jednotný trh a partnerstvá EÚ pokiaľ ide o diverzifikáciu a posilnenie odolnosti dodávateľských reťazcov kritických surovín v EÚ. Akt o kritických surovinách taktiež zlepšuje schopnosť EÚ monitorovať a zmierňovať riziká narušení a posilňuje obehovosť a udržateľnosť.

Podrobnosti:

Tlačová správa

 

Nový európsky Bauhaus: spustenie programu budovania kapacít s cieľom začať obnovu Ukrajiny

Komisia dnes v partnerstve s ukrajinskými organizáciami spúšťa program budovania kapacít Nového európskeho Bauhausu na obnovu Ukrajiny. Cieľom iniciatívy zameranej na budovanie kapacít je poskytnúť inšpiráciu a praktickú pomoc obciam zapojeným do rekonštrukcie a obnovy Ukrajiny. V apríli sa začne séria webinárov zameraných na riešenie potrieb ukrajinských obcí (hromad). Na prvom webinári sa stanoví politický rámec budovania kapacít a predstavia sa tri ďalšie moduly, ktoré sa budú zaoberať rôznymi aspektmi obnovy:

  • V rámci modulu 1 sa zavedú možné modely spolupráce medzi rôznymi aktérmi pri obnove ukrajinských obcí a spôsoby zabezpečenia inkluzívnosti procesu. Preskúmajú sa najmä najlepšie postupy posudzovania a distribúcie zdrojov, participatívne nástroje a možnosti financovania.
  • V rámci modulu 2 sa zdôraznia príležitosti pre udržateľnú a inkluzívnu obnovu Ukrajiny. Predstavia sa spôsoby, ako začleniť zásady obehovosti do povojnovej stratégie rozvoja, pričom sa preskúmajú riešenia pre inteligentné distribučné sústavy, autonómnu energetiku alebo chemické/fyzikálne materiálové zhodnocovanie.
  • V rámci modulu 3 sa preskúma problém nedostupnosti bývania a všeobecný stav poskytovania bývania na Ukrajine. Preskúmajú sa rôzne modely bývania a možné úlohy obcí pri riadení bývania, ako aj vzťah medzi sektorom bývania a inými sektormi, ako je sociálne zabezpečenie alebo územné plánovanie.

Podrobnosti:

Tlačová správa

 

DiscoverEU: 35 000 mladých ľudí môže získať bezplatný lístok na vlak po Európe

Komisia dnes začína jarnú výzvu iniciatívy DiscoverEU, vďaka ktorej získa 35 000 mladých ľudí bezplatný vlakový cestovný poukaz na spoznávanie Európy. Podávanie prihlášok sa začína dnes o 12.00 hod. a skončí sa 29. marca o 12.00 hod. Mladí ľudia, ktorí chcú získať cestovný poukaz, musia podať prihlášku na Európskom portáli pre mládež a odpovedať na päť kvízových a jednu otázku založenú na odhade. Úspešní uchádzači narodení medzi 1. júlom 2004 a 30. júnom 2005 budú môcť v čase od 15. júna 2023 do 30. septembra 2024 stráviť až 30 dní cestovaním po Európe. Do výzvy sa môžu zapojiť uchádzači z Európskej únie a tretích krajín pridružených k programu Erasmus+, ako sú Island, Lichtenštajnsko, Severné Macedónsko, Nórsko, Srbsko a Turecko.

 

Podrobnosti:

Tlačová správa

DiscoverEU

 

Obchodné rokovania o dohode o voľnom obchode medzi EÚ a Thajskom

EÚ a Thajsko dnes oznámili obnovenie rokovaní o dohode o voľnom obchode, ktorej jadrom bude udržateľnosť. Cieľom dohody o voľnom obchode bude podporiť obchod a investície vďaka vyriešeniu širokého spektra otázok, ako je napríklad prístup na trh pre tovary, služby, investície a verejné obstarávanie; rýchle a účinné sanitárne a fytosanitárne postupy; ochrana práv duševného vlastníctva vrátane zemepisných označení a odstránenie prekážok digitálneho obchodu a obchodu s energiou a surovinami, čím sa podporí digitálna a zelená transformácia. EÚ a Thajsko už majú stabilné obchodné vzťahy s jasným potenciálom pre ešte užšie vzťahy:

  • obchod s tovarom dosiahol v roku 2022 hodnotu viac ako 42 miliárd eur;
  • obchod so službami mal v roku 2020 hodnotu viac ako 8 miliárd eur;
  • EÚ je štvrtým najväčším obchodným partnerom Thajska;
  • Thajsko má druhú najväčšiu ekonomiku v regióne ASEAN;
  • Únia je tretím najväčším investorom v Thajsku, predstavuje približne 10 % celkových priamych zahraničných investícií v krajine, a je druhým najväčším cieľom thajských priamych zahraničných investícií, ktorých podiel dosahuje 14 % z celkových thajských priamych zahraničných investícií.

 

Podrobnosti:

Tlačová správa

 

Európsky námorný, rybolovný a akvakultúrny fond na roky 2021 – 2027: Komisia schválila program pre Slovensko vo výške viac ako 15 miliónov eur

Komisia prijala pre Slovensko program Európskeho námorného, rybolovného a akvakultúrneho fondu na vykonávanie spoločnej rybárskej politiky EÚ a politických priorít EÚ uvedených v Európskej zelenej dohodeCelková výška pridelených finančných prostriedkov na slovenský program na roky 2021 – 2027 je 20,4 milióna eur na nasledujúcich 6 rokov, z čoho príspevok EÚ predstavuje 15,2 milióna eur. Program pre Slovensko pomôže vybudovať silnejšie odvetvie akvakultúry a spracovania na Slovensku, podporí inovácie v oblasti produktívnych investíciípomôže dekarbonizácii odvetví zlepšením ich energetickej efektívnosti, zlepší organizáciu trhu a zvýši ziskovosť a udržateľnosť celého trhového reťazca. Ďalšie informácie sú k dispozícii tu.

 

Komisia navrhuje reformu trhu s elektrinou v EÚ

EÚ má už viac ako dvadsať rokov efektívny, dobre integrovaný trh s elektrinou, ktorý spotrebiteľom umožňuje využívať hospodárske výhody jednotného trhu s energiou, zaisťuje bezpečnosť dodávok a stimuluje proces dekarbonizácie. Energetická kríza vyvolaná inváziou Ruska na Ukrajinu zdôraznila potrebu rýchlo prispôsobiť trh s elektrinou tak, aby lepšie podporoval zelenú transformáciu a ponúkal odoberateľom energie, či už ide o domácnosti alebo podniky, široký prístup k cenovo dostupnej elektrickej energii z obnoviteľných a nefosílnych zdrojov. V rámci navrhovanej reformy sa plánujú revízie viacerých právnych predpisov EÚ – najmä nariadenia o elektrickej energii, smernice o elektrickej energii a nariadenia REMIT. Táto reforma prináša stimuly na uzatváranie dlhodobejších zmlúv na výrobu energie z nefosílnych zdrojov, ako aj opatrenia, ktoré zavedú do systému čistejšie pružné riešenia, ako je riadenie odberu a skladovanie, aby bolo možné konkurovať plynu. Tým sa zníži vplyv fosílnych palív na účty spotrebiteľov za elektrinu a zabezpečí sa, že sa v nich prejavia nižšie náklady na obnoviteľné zdroje energie. Navrhovaná reforma okrem toho posilní otvorenú a spravodlivú hospodársku súťaž na európskych veľkoobchodných trhoch s energiou vďaka zvýšeniu transparentnosti a integrity trhu. Budovanie energetického systému viac založeného na obnoviteľných zdrojoch energie bude mať zásadný význam nielen pre zníženie účtov pre spotrebiteľov, ale aj pre zabezpečenie udržateľných a nezávislých dodávok energie do EÚ v súlade s Európskou zelenou dohodou a plánom REPowerEU. Táto reforma, ktorá je súčasťou priemyselného plánu Zelenej dohody, takisto umožní európskemu priemyslu prístup k cenovo dostupným dodávkam energie z obnoviteľných a nefosílnych zdrojov, ktoré sú kľúčovým faktorom dekarbonizácie a zelenej transformácie.

 

Podrobnosti:

Tlačová správa

Otázky a odpovede

Informačný prehľad

Návrh pozmeňujúceho nariadenia s cieľom zlepšiť koncepciu trhu Únie s elektrinou

Návrh pozmeňujúceho nariadenia s cieľom zlepšiť ochranu Únie pred manipuláciou s trhom na veľkoobchodnom trhu s energiou

Pracovný dokument útvarov Komisie o reforme koncepcie trhu s elektrinou

Odporúčanie a pracovný dokument útvarov Komisie o skladovaní energie

Koncepcia trhu s elektrinou

 

Riadenie migrácie: nové iniciatívy na posilnenie európskeho integrovaného riadenia hraníc a urýchlenie návratov

Komisia dnes prijala oznámenie, v ktorom predstavuje strategický rámec pre európske integrované riadenie hraníc (EIBM) na 5 rokov, a odporúčanie členským štátom o vzájomnom uznávaní rozhodnutí o návrate a urýchlení návratov. Európska rada na svojom mimoriadnom zasadnutí 9. februára 2023 opätovne zdôraznila, že je dôležité zabezpečiť účinnú kontrolu vonkajších pozemných a námorných hraníc EÚ ako súčasť komplexného prístupu k migrácii. Pred nadchádzajúcim zasadnutím Európskej rady, na ktorom sa zhodnotí situácia, Komisia prostredníctvom týchto iniciatív plní niektoré kľúčové opatrenia uvedené v liste predsedníčky von der Leyenovej a v záveroch Európskej rady z 9. februára. Pokiaľ ide o EIBM, agentúra Frontex má 6 mesiacov na to, aby premietla toto strategické smerovanie do operačnej a technickej stratégie. Členské štáty majú 12 mesiacov na aktualizáciu svojich národných stratégií. Komisia bude úzko spolupracovať na podpore členských štátov pri operačnom vykonávaní týchto opatrení. Hodnotenie strategickej politiky EIBM sa predpokladá o štyri roky s cieľom vymedziť nový viacročný cyklus politík v roku 2027. Komisia tento rok vykoná aj hodnotenie nariadenia o európskej pohraničnej a pobrežnej stráži. Pokiaľ ide o návraty, s cieľom monitorovať vykonávanie odporúčania, členské štáty každoročne predložia Komisii správu vrátane počtu vzájomne uznávaných rozhodnutí o návrate iných členských štátov. Osobitné finančné prostriedky sa poskytnú v rámci Fondu pre azyl, migráciu a integráciu a Nástroja na riadenie hraníc a víza, najmä na vzájomné uznávanie rozhodnutí o návrate a na lepšie vybavenie pohraničnej a pobrežnej stráže na účinnú ochranu vonkajších hraníc.

 

Podrobnosti:

Tlačová správa

 




EÚ sa dohodla na prísnejších pravidlách na zvýšenie energetickej efektívnosti

Komisia víta predbežnú dohodu s Európskym parlamentom a Radou o reforme a posilnení smernice EÚ o energetickej efektívnosti. Táto dohoda predstavuje ďalší krok k dokončeniu balíka „Fit for 55″ na realizáciu Európskej zelenej dohody a plánu REPowerEU. Opätovne to potvrdzuje odhodlanie EÚ stať sa do roku 2050 klimaticky neutrálnou. V dohode sa stanovuje cieľ EÚ v oblasti energetickej efektívnosti na rok 2030 na úrovni 11,7 %, čo presahuje pôvodný návrh Komisie „Fit for 55″. Zásada prvoradosti energetickej efektívnosti má po prvýkrát právnu silu s jasnou požiadavkou, aby krajiny EÚ zohľadňovali energetickú efektívnosť pri politických, plánovacích a významných investičných rozhodnutiach v odvetví energetiky a mimo neho. Revidované pravidlá tiež dávajú väčšiu zodpovednosť verejnému sektoru za zvýšenie energetickej účinnosti. Podniky sa budú nabádať aj k tomu, aby boli energeticky efektívnejšie. Zavedením vôbec prvého vymedzenia energetickej chudoby v EÚ sa v revidovaných pravidlách kladie väčší dôraz na zmiernenie energetickej chudoby a posilnenie postavenia spotrebiteľov vrátane vytvorenia jednotných kontaktných miest pre technickú a finančnú pomoc a mimosúdne mechanizmy urovnávania sporov.

 

Podrobnosti:

Tlačová správa

 

Komisia mení všeobecné pravidlá o skupinových výnimkách s cieľom ďalej uľahčiť a urýchliť zelenú a digitálnu transformáciu

Európska komisia schválila cielenú zmenu všeobecného nariadenia o skupinových výnimkách s cieľom ďalej uľahčiť, zjednodušiť a urýchliť zelenú a digitálnu transformáciu EÚ. Táto cielená zmena má spolu s novým dočasným krízovým a prechodným rámcom uľahčiť členským štátom poskytovanie potrebnej podpory kľúčovým odvetviam v súlade s priemyselným plánom v kontexte Zelenej dohodyPozmeňujúci návrh poskytuje členským štátom väčšiu flexibilitu pri navrhovaní a vykonávaní podporných opatrení v odvetviach, ktoré sú kľúčové pre prechod na klimatickú neutralitu a na emisne neutrálny priemysel. To pomôže urýchliť investície a financovanie výroby čistých technológií v Európe. Do nových pravidiel boli premietnuté nedávne zmeny rôznych súborov usmernení o štátnej pomoci. Nové pravidlá budú zároveň predstavovať základ pre riešenie niektorých hospodárskych dôsledkov ruskej vojny proti Ukrajine a prispejú k oživeniu európskeho hospodárstva, na ktoré majú vplyv aj dôsledky pandémie koronavírusu a vysoké ceny energie.

 

Podrobnosti:

Tlačová správa

 

Posilnenie stratégie námornej bezpečnosti EÚ

Európska komisia a vysoký predstaviteľ prijali spoločné oznámenie o posilnenej stratégii námornej bezpečnosti EÚ s cieľom zabezpečiť mierové využívanie morí a chrániť námornú oblasť pred novými hrozbami. Prijali aj aktualizovaný akčný plán, prostredníctvom ktorého sa stratégia bude vykonávať. Námorná bezpečnosť má pre Európsku úniu a jej členské štáty zásadný význam. Členské štáty EÚ spolu tvoria najväčšiu kombinovanú výhradnú hospodársku zónu na svete. Hospodárstvo EÚ vo veľkej miere závisí od bezpečných a chránených oceánov. Viac ako 80 % svetového obchodu sa prepravuje po mori a približne dve tretiny svetovej ropy a zemného plynu sa buď ťažia na mori, alebo sa po ňom prepravujú. Až 99 % celosvetových tokov údajov sa prenáša podmorskými káblami. Globálna námorná oblasť musí byť bezpečná, aby sme mohli naplno využívať potenciál oceánov a udržateľného modrého hospodárstva. EÚ má v úmysle posilniť širokú škálu nástrojov, ktoré má k dispozícii na podporu námornej bezpečnosti tak v civilnej, ako aj vo vojenskej oblasti.

 

Podrobnosti:

Tlačová správa



Komisia zvyšuje ročný rozpočet programu Erasmus+ na 4,43 miliardy eur so zameraním na študentov a zamestnancov z Ukrajiny

Komisia dnes prijala revíziu ročného pracovného programu Erasmus+ na rok 2023. Celkový rozpočet programu na tento rok bol revidovaný smerom nahor na 4,43 miliardy eur, čo je najvyšší ročný finančný balík, aký kedy program Erasmus+ dosiahol. Zvýšený rozpočet posilní priority programu Erasmus+ týkajúce sa začlenenia, aktívneho občianstva a demokratickej účasti, ako aj zelenej a digitálnej transformácie v EÚ a v zahraničí. Revidovaný pracovný program zahŕňa predsunutie prostriedkov vo výške 100 miliónov eur z rozpočtu programu Erasmus+ na rok 2027 na projekty podporujúce vzdelávacie činnosti a uľahčujúce integráciu ľudí utekajúcich pred vojnou na Ukrajine do ich nového vzdelávacieho prostredia, ako aj na činnosti na podporu organizácií, študentov a zamestnancov na Ukrajine. Medzinárodný rozmer programu Erasmus+ sa posilňuje zvýšením rozpočtu o 31 miliónov eur, ktoré sa použijú na posilnenie projektov mobility a budovania kapacít v oblasti vysokoškolského vzdelávania na podporu projektov medzinárodnej spolupráce. Na základe otvorených výziev na predkladanie žiadostí o projekty môže každý verejný alebo súkromný subjekt pôsobiaci v oblasti vzdelávania, odbornej prípravy, mládeže a športu požiadať o financovanie s pomocou národných agentúr programu Erasmus+ so sídlom vo všetkých členských štátoch a tretích krajinách pridružených k programu a Európskej výkonnej agentúry pre vzdelávanie a kultúruĎalšia výzva na predkladanie návrhov zameraná na partnerstvá v oblasti spolupráce s ďalšou prioritou na študentov, pedagógov a zamestnancov z Ukrajiny bude otvorená 22. marca 2023.

Podrobnosti:

Tlačová správa

 

Prihláste sa do novinárskej súťaže o cenu Lorenza Nataliho za žurnalistiku

Oddnes sa možno prihlásiť do významnej novinárskej súťaže EÚ o cenu Lorenza Nataliho za žurnalistiku. Novinári môžu predložiť súťažné príbehy do polnoci 28. apríla. Prihlásiť sa do súťaže je možné online. Cena uznáva a oceňuje prácu novinárov z celého sveta, ktorí sa zameriavajú na najnaliehavejšie globálne výzvy. Reportéri môžu predkladať písomné, audiovizuálne alebo multimediálne diela v jednej z týchto kategórií:

  • Medzinárodná cena: za reportáž v médiách so sídlom v jednej z partnerských krajín Európskej únie.
  • Európska cena: za reportáž v médiách so sídlom v Európskej únii.
  • Cena pre najlepšieho začínajúceho novinára: za reportáž od novinára v čase vydania mladšieho ako 30 rokov, ktorá bola uverejnená v médiu so sídlom v ktorejkoľvek z krajín oprávnených na udelenie medzinárodnej a európskej ceny.

Reportáže môžu byť v ktoromkoľvek jazyku, no mal by sa k nim priložiť preklad do jedného z jazykov súťaže, ktorými sú: angličtina, francúzština, španielčina, nemčina alebo portugalčina. Podrobné informácie o pravidlách súťaže a podmienkach účasti nájdete tu.

Podrobnosti:

Tlačová správa

Webové sídlo ceny Lorenza Nataliho za žurnalistiku

 

 

Politická dohoda o Európskom roku zručností

V utorok 7. marca dosiahol Európsky parlament a členské štáty dohodu o Európskom roku zručností. Bude sa podporovať rozvoj zručností zlepšenie pracovných a životných príležitostí pre ľudí. To umožní Európe stať sa konkurencieschopnejšou a zaistí sa, že zelená a digitálna transformácia a hospodárska obnova budú sociálne spravodlivé a primerané. V záujme koordinácie činností Európskeho roka zručností na vnútroštátnej úrovni Komisia vyzvala členské štáty, aby vymenovali národného koordinátora. Európsky rok zručností bude sledovať štyri hlavné ciele: podporiť investície do odbornej prípravy a zvyšovania úrovne zručností, zabezpečiť, aby zručnosti zodpovedali potrebám zamestnávateľovzosúladiť ambície a súbory zručností ľudí s príležitosťami na trhu práce a  prilákať ľudí s potrebnými zručnosťami z krajín mimo EÚ. Rok zručností sa oslávi Festivalom Európskeho roka zručností, ktorý sa bude konať 9. mája – na Deň Európy. Rok zručností bude trvať do mája 2024. Dôraz sa bude klásť na implementovanie existujúcich nástrojov a prijme sa tiež niekoľko nových návrhov EÚ:

  • Balík opatrení v oblasti digitálneho vzdelávania a zručností.
  • Aktualizácia Európskeho rámca kvality pre stáže.
  • Vytvorenie okruhu talentov EÚ pre nábor kvalifikovaných štátnych príslušníkov tretích krajín.
  • Iniciatíva na obnovenie rámca vzdelávacej mobility.
  • Zlepšenie uznávania kvalifikácií štátnych príslušníkov tretích krajín.
  • Zavedenie partnerstiev zameraných na talenty.
  • V rámci Paktu o zručnostiachvytvoria priemysel, poskytovatelia odborného vzdelávania a prípravy, sociálni partneri, verejné služby zamestnanosti a iní aktéri viac partnerstiev s cieľom zaviazať sa k odbornej príprave a investíciám do rekvalifikácie pracovníkov. Pripravujú sa partnerstvá pre zručnosti v oblastiach energie z obnoviteľných zdrojov na pevnine a tepelných čerpadiel a partnerstvá v oblasti energetickej efektívnosti.
  • Zriadenie Akadémie emisne neutrálneho priemyslu s cieľom zaviesť programy na zvyšovanie úrovne a rekvalifikáciu v odvetviach strategických pre zelenú transformáciu.
  • Spustenie Akadémie kybernetických zručností zameranú na zvýšenie počtu odborníkov vyškolených v oblasti kybernetickej bezpečnosti.
  • V oblasti výskumu a inovácií a ako súčasť európskeho výskumného priestoru sa zavedie nový rámec pre kariéru vo výskume.
  • Iniciatíva Deep Tech Talent pomôže do roku 2025 vyškoliť 1 milión žiakov, študentov a odborníkov v oblastiach „špičkových technológií”.
  • Konferencia s názvom „Making Skills Count”, ktorá sa uskutoční 8. – 9. júna, predstaví iniciatívy, ktoré zvyšujú hodnotu a viditeľnosť zručností.
  • European Digital Skills Awards 2023 má za cieľ oceniť projekty a iniciatívy, ktoré pomáhajú preklenúť digitálnu priepasť. Podávanie prihlášok je otvorené a víťazi budú vyhlásení v júni.
  • V dňoch od 23.do 27. októbra sa Európsky týždeň odborných zručností zameria na to, do akej miery sú odborné vzdelávanie a príprava kľúčové pre ľudí všetkých vekových kategórií.
  • V dňoch od 7. do 22. októbra 2023 bude prebiehať Európsky týždeň programovania. Je to iniciatíva na miestnej úrovni, v rámci ktorej sa verejnosti hravou a pútavou formou približuje programovanie a digitálna gramotnosť.

Podrobnosti:

Tlačová správa

 

Program LIFE: EÚ investuje viac ako 116 miliónov eur do strategických projektov v oblasti prírody, životného prostredia a klímy

Komisia dnes oznámila investíciu vo výške viac ako 116 miliónov eur na strategické projekty nového programu LIFE. Finančnými prostriedkami sa podporí osem veľkých projektov v Belgicku, Estónsku, Španielsku, Taliansku, Poľsku, na Slovensku a vo Fínsku, aby mohli napĺňať svoje ciele v oblasti klímy a životného prostredia. Očakáva sa, že prostredníctvom projektov sa zmobilizuje významné množstvo ďalších finančných prostriedkov z iných zdrojov EÚ vrátane poľnohospodárskych, štrukturálnych, regionálnych a výskumných fondov, ktoré doplnia vnútroštátne a súkromné investície. Slovenský projekt v oblasti kvality vody a odpadového hospodárstva – program LIFE Living Rivers  je zameraný na zachovanie kvality vody, ochranu prirodzených biotopov a pôvodné druhy, ako aj podporu udržateľného lesného hospodárstva a riadenia rybárstva. Projekt prispeje k vykonávaniu rámcovej smernice EÚ o vode a smernice o biotopoch.

Podrobnosti:

Tlačová správa

 

Fiškálne usmernenia na rok 2024

V dnešnom oznámení Komisie sa stanovujú predbežné fiškálne usmernenia na rok 2024. Fiškálne politiky by sa vo všetkých členských štátoch mali celkovo zamerať na strednodobú udržateľnosť dlhu, ako aj na podporu udržateľného a inkluzívneho rastu. Dnešné usmernenia majú slúžiť ako podklad pre prípravu programov stability a konvergenčných programov členských štátov. Na jar budú nasledovať fiškálne odporúčania pre jednotlivé krajiny, ktoré budú pre Komisiu základom pre monitorovanie fiškálnych výsledkov, počnúc návrhmi rozpočtových plánov členských štátov eurozóny na rok 2024, ktoré Komisia posúdi túto jeseň. Aktualizované usmernenia budú naďalej odrážať globálnu hospodársku situáciu, osobitnú situáciu každého členského štátu, pokrok v diskusii o prebiehajúcom preskúmaní správy hospodárskych záležitostí a o smerovaní v Rade.

Podrobnosti:

Tlačová správa

Otázky a odpovede týkajúce sa fiškálnych usmernení na rok 2024

Oznámenie o fiškálnych usmerneniach na rok 2024

Oznámenie o usmerneniach pre reformu rámca správy hospodárskych záležitostí EÚ

 

Rok dočasnej ochrany pre ľudí utekajúcich pred ruskou agresiou voči Ukrajine

Európska komisia dnes prijala oznámenie o smernici o dočasnej ochrane. Táto smernica bola prvýkrát aktivovaná 4. marca 2022 v reakcii na ruskú agresiu voči Ukrajine. Odvtedy získali v EÚ štatút okamžitej ochrany viac ako 4 milióny ľudí. Trvanie ochrany už bolo predĺžené do marca 2024 a možno ho ďalej predĺžiť až do roku 2025. Všetci zaregistrovaní získali právo na prístup na trh práce, ako aj prístup k vzdelávaniu, zdravotnej starostlivosti a ubytovaniu. V oznámení sa hodnotí vykonávanie smernice za posledný rok, sumarizujú sa v ňom poznatky získané počas jej uplatňovania a identifikujú sa prioritné oblasti, v ktorých treba naďalej vynakladať úsilie. Smernica EÚ o dočasnej ochrane poskytla okamžitú ochranu s minimom súvisiacich formalít. Túto ochranu dopĺňa komplexný a harmonizovaný súbor práv:

  • Prístup k registrácii a dokumentácii: Členské štáty pružne zaviedli postupy registrácie a vydávania potrebnej dokumentácie.
  • Osobitná ochrana detí: EÚ je v súčasnosti útočiskom pre takmer pätinu ukrajinských detí.
  • Prístup k vzdelávaniu a odbornej príprave: od začiatku školského roka v septembri minulého roka bolo vo vzdelávacích systémoch v celej EÚ zapísaných približne pol milióna ukrajinských detí.
  • Riešenie rizík obchodovania s ľuďmi a podpora obetí vojnových zločinov: EÚ zaviedla spoločný plán boja proti obchodovaniu s ľuďmi, ktorého cieľom je zvyšovanie informovanosti vysídlených osôb a predchádzanie obchodovaniu s ľuďmi.
  • Prístup k zdravotnej starostlivosti a sociálnym dávkam: takmer 2 000 ukrajinských pacientov sa podarilo úspešne evakuovať do 20 krajín EÚ a EHP a väčšina členských štátov poskytovala vojnovým utečencom podporu duševného zdravia a psychosociálnu podporu.
  • Prístup k pracovným miestam: v celej Európe pracuje približne milión vysídlených osôb. EÚ zároveň zriadila pilotnú databázu Talent Pool, ktorej cieľom je podpora integrácie na trhu práce.
  • Prístup k ubytovaniu a bývaniu: usmernenia v rámci projektu „Bezpečné domovy” (Safe Homes) pomáhajú členským štátom, regionálnym a miestnym orgánom a občianskej spoločnosti pri organizovaní iniciatív v oblasti súkromného bývania.

Podrobnosti:

Tlačová správa

 

WhatsApp sľúbil dodržiavať pravidlá EÚ, lepšie informovať používateľov a rešpektovať ich rozhodnutia pri aktualizáciách

Po rozhovoroch s orgánmi EÚ na ochranu spotrebiteľa a Európskou komisiou sa spoločnosť (združenými v sieti CPC) WhatsApp zaviazala transparentnejšie meniť podmienky poskytovania služieb. Okrem toho uľahčí používateľom odmietnutie aktualizácií, keď s nimi nesúhlasia, a jasne vysvetlí, kedy po takomto odmietnutí používateľ stratí možnosť využívať služby WhatsApp. WhatsApp takisto potvrdil, že osobné údaje používateľov sa neposkytujú tretím stranám ani iným spoločnostiam skupiny Meta – ani Facebooku – na reklamné účely. Sieť spolupráce v oblasti ochrany spotrebiteľa (CPC) bude aktívne monitorovať, ako WhatsApp plní tieto záväzky v rámci akýchkoľvek budúcich úprav svojej politiky a v prípade potreby presadí ich dodržiavanie aj prípadnými pokutami.

Podrobnosti:

Tlačová správa

 

EÚ robí zásadné rozhodnutia v prospech žien

Pri príležitosti Medzinárodného dňa žien vydali Európska komisia a vysoký predstaviteľ Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku toto vyhlásenie. Témou Medzinárodného dňa žien 2023 je „Digitalizácia pre všetkých: inovácia a technológia v prospech rodovej rovnosti”. Presadzovaním digitálnej stratégie a udržateľného rastu sa EÚ snaží zabezpečiť rovnaký prístup žien k nevyužitému potenciálu digitálnych technológií. Komisia dnes uverejnila Správu o rodovej rovnosti v EÚ na rok 2023, v ktorej aktuálne informuje o krokoch prijatých na splnenie stratégie pre rodovú rovnosť na roky 2020 – 2025. Zajtra Komisia začne kampaň na spochybnenie rodových stereotypov, ktorá tvorí dôležitú súčasť uplatňovania stratégie pre rodovú rovnosť. Ako uznanie pozoruhodného pokroku, ktorí dosiahli akademické a výskumné organizácie v rodovej rovnosti, zajtra Komisia vyhlási víťazov ceny EÚ pre šampiónov rodovej rovnosti. Mená víťazov budú k dispozícii v online správe. Slávnostné odovzdávanie cien sa bude vysielať naživo. Komisia tento rok zverejní aj výzvu na predkladanie návrhov v rámci programu Občianstvo, rovnosť, práva a hodnoty (CERV) na podporu rodovej rovnosti vrátane vyváženej účasti žien na hospodárskom a politickom rozhodovaní. 

Podrobnosti:

Tlačová správa

Správa o rodovej rovnosti v EÚ na rok 2023

Index rodovej rovnosti za rok 2022

 

Bezpečnostná únia: posilnený Schengenský informačný systém

Dnes sa uvádza do prevádzky aktualizovaný Schengenský informačný systém (SIS). SIS je najväčší systém na výmenu informácií pre bezpečnosť a riadenie hraníc v Európe. Poskytuje informácie o hľadaných alebo nezvestných osobách, štátnych príslušníkoch tretích krajín, ktorí nemajú zákonné právo zdržiavať sa v EÚ, a o stratených alebo odcudzených predmetoch (napr. autá, strelné zbrane, lode a doklady totožnosti). Obnovený SIS bude základom najmodernejšieho systému riadenia hraníc na svete so systémom vstup/výstup (EES) a Európskym systémom pre cestovné informácie a povolenia (ETIAS). Konkrétne aktualizácie sú nasledovné: posilnená výmena informácií a spoluprácanové možnosti lokalizácie a identifikácie hľadaných osôb a posilnenia kontrol na vonkajších hraniciachdodatočné nástroje na boj proti trestnej činnosti a terorizmudodatočné nástroje na ochranu nezvestných a zraniteľných osôbdodatočné nástroje na predchádzanie neregulárnej migrácii a odrádzanie od nejintenzívnejšie využívanie SIS agentúrami EÚ. 

 

Podrobnosti:

Tlačová správa

Prehľad



Komisia navrhuje aktualizované požiadavky na vodičské preukazy a lepšie cezhraničné presadzovanie pravidiel cestnej premávky

Komisia dnes predstavila návrhy na modernizáciu pravidiel o vodičských preukazoch. Patrí k nim zavedenie digitálneho vodičského preukazu platného v celej EÚ a nové ustanovenia na uľahčenie cezhraničného presadzovania pravidiel cestnej premávky. Nové pravidlá zlepšia bezpečnosť všetkých účastníkov cestnej premávky prostredníctvom týchto opatrení:

  • Minimálne dvojročné skúšobné obdobie od zloženia skúšky v prípade nových šoférov a pravidlo nulovej tolerancie jazdy pod vplyvom alkoholu.
  • Možnosť, aby mladí ľudia zložili vodičskú skúšku a začali jazdiť na osobných i nákladných autách so sprievodom už vo veku 17 a získavali tak šoférske skúsenosti.
  • Prispôsobiť výcvik vodičov i skúšky tak, aby ich lepšie pripravili na prítomnosť zraniteľných účastníkov premávky na cestách. 
  • Cielenejšie posúdenie zdravotnej spôsobilosti. Zohľadňujú sa napríklad pokroky v liečbe chorôb ako cukrovka. Vodičom sa odporúča, aby aktualizovali svoje šoférske schopnosti a vedomosti, a držali tak krok s technologickým vývojom.

 

Digitálny vodičský preukaz

V snahe uľahčiť uznávanie vodičských preukazov medzi členskými štátmi Komisia navrhuje zaviesť svetovú novinku: digitálny vodičský preukaz. Bude sa oveľa jednoduchšie dať nahradiť, obnoviť alebo vymeniť, pretože všetky postupy budú online. Rovnako bude jednoduchšie pre občanov tretích krajín s porovnateľnými normami bezpečnosti cestnej premávky vymeniť svoj vodičský preukaz za únijný. Aktualizované pravidlá skúšok zohľadnia prechod na vozidlá s nulovými emisiami. Posudzovať sa budú napríklad vedomosti a zručnosti potrebné pri moderných pomocných systémoch riadenia a iných aizovaných technológiách. Súčasťou výcviku nových šoférov budú aj informácie o tom, ako štýl šoférovania ovplyvňuje množstvo ich emisií (napríklad moment preradenia). V neposlednom rade sa v prípade vozidiel na alternatívne palivo upraví prípustná celková hmotnosť vozidiel kategórie B, keďže vozidlá s nulovými emisiami poháňané batériou môžu byť ťažšie.

 

Cezhraničné presadzovanie pravidiel cestnej premávky

V dnešnom návrhu sa zavádza možnosť, aby trestné orgány získali prístup k vnútroštátnym registrom vodičských preukazov. Ďalej Komisia navrhuje posilniť úlohu zriadených vnútroštátnych kontaktných miest, aby mohli lepšie spolupracovať s trestnými orgánmi vyšetrujúcimi priestupky. Pomôžu tak riešiť aktuálne nedostatky v spolupráci medzi členskými štátmi pri vyšetrovaní priestupkov. Doplnením týchto priestupkov sa pomôže predchádzať beztrestnosti a zlepšia sa možnosti členských štátov pokutovať vodičov z iných členských štátov za dopravné priestupky. Zaručí sa tak rovnaké zaobchádzanie, bez ohľadu na to, kde má páchateľ pobyt.  Okrem toho sa v súčasnosti predpisy vzťahujú na najčastejšie a najzrejmejšie priestupky, ako prekročená rýchlosť a jazda pod vplyvom alkoholu. Komisia navrhuje do ich rozsahu zahrnúť aj tieto dopravné priestupky:

  • nedodržanie dostatočnej vzdialenosti medzi vozidlami,
  • nebezpečné predbiehanie,
  • nebezpečné parkovanie,
  • prejdenie jednej alebo viacerých plných bielych čiar,
  • jazda v protismere,
  • nedodržiavanie pravidiel využívania núdzových koridorov,
  • jazda v preťaženom vozidle.

 

Zákaz riadenia vozidla platný v celej EÚ

Zavedie sa tiež nový systémktorý umožní zákaz riadenia motorového vozidla platný v celej EÚ, keď sa členský štát rozhodne takýto zákaz vydať v prípade vodiča, ktorý sa dopustil priestupku na jeho území. Návrh sa vzťahuje na vážne dopravné priestupky, ako je nadmerná rýchlosť, jazda pod vplyvom alkoholu alebo drog, ako aj dopravné priestupky, ktoré zapríčinia úmrtie alebo vážne zranenia. 

 

Podrobnosti:

Tlačová správa

 

 

Oficiálne stanoviská Európskej komisie