SPRÁVA O STAVE EURÓPSKEJ ÚNIE: zelenšia, digitálnejšia a zdravšia Európa

Situácia, v ktorej sa nová Európska komisia v decembri 2019 ujímala úradu, sa pod vplyvom koronakrízy radikálne zmenila. Veľké priority, akými sú európska zelená dohoda, digitalizácia či sociálna Európa, na chvíľu zatienila naliehavá potreba zvládnuť pandémiu ochorenia COVID-19 a prispôsobiť existujúce i nové nástroje na zmiernenie ekonomických dopadov koronakrízy.
 
Nenechajte si ujsť priamy prenos výročného prejavu o stave Únie 2020 novej predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyen, ktorý sa uskutoční v stredu 16. septembra o 09:00 hod.
 
Prejav môžete sledovať ONLINE na: https://www.facebook.com/zekvsr/posts/3864498330233787
 
 

Na Zastúpení EK na Slovensku budeme tento prejav sledovať naživo. Po jeho skončení bude nasledovať diskusia s pozvanými hosťami.  Diskusie sa zúčastnia Ladislav Miko, vedúci Zastúpenia EK, Robert Sermek, riaditeľ Kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku, Martin Klus (online), štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Iveta Radičová, bývalá predsedníčka vlády SR, Zuzana Kepplová, komentátorka denníka SME a online sa pripojí aj podpredseda Európskej komisie pre medziinštitucionálne vzťahy a strategický výhľad Maroš Šefčovič a poslanci Európskeho parlamentu Robert Hajšel a Ivan Štefanec. Podujatie bude moderovať Zuzana Gabrižová z EURACTIV Slovensko.

 

Prejav aj diskusiu Kam Úniu posunula kríza? môžete sledovať online na Facebooku Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku a do diskusie sa môžete zapojiť aj pomocou aplikácie Slido s kódom #SOTEU2020. V prípade záujmu o účasť na sledovaní prejavu na Zastúpení EK nás prosím vopred informujte a registrujte sa tu. Počet miest je striktne obmedzený. 

Čo je to SOTEU – prejav o stave Únie?

Predseda Európskej komisie každý rok v septembri prednesie v Európskom parlamente správu o stave Únie, v ktorej hodnotí výsledky dosiahnuté v uplynulom roku a predstavuje priority na rok nasledujúci. Predseda v prejave takisto načrtáva, ako bude Komisia riešiť najnaliehavejšie výzvy, ktorým Európska únia v danom období čelí, a predstavuje aj víziu vytvárania budúcnosti EÚ.

Situácia, v ktorej sa Európska komisia v decembri 2019 ujímala úradu, sa pod vplyvom koronakrízy radikálne zmenila. Pozornosť sa z veľkých priorít, akými sú zelená dohoda, digitalizácia a sociálna Európa, presunula na zvládanie pandémie a prispôsobovanie existujúcich aj nových nástrojov na zmierňovanie jej ekonomických dopadov.

Podrobnosti :

Správe o stave Únie 2020

Podujatie: Prejav o stave Únie 2020: Kam Úniu posunula kríza?

Prejav o stave Únie 2020

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová sa dnes zaviazala, že Európska komisia sa bude usilovať o udržateľné a transformačné oživenie, ktoré Európe poskytne globálnu platformu pre dosiahnutie vedúcej pozície v hospodárskych, environmentálnych a geopolitických otázkach. Predsedníčka to dnes uviedla vo svojom prvom výročnom prejave o stave Únie pred plénom Európskeho parlamentu v Bruseli. Zároveň načrtla cestu, ktorou by sa má Európska únia vydať, aby prekonala problémy spôsobené koronakrízou a aby z pandémia vyšla silnejšia a vitálnejšia. Predsedníčka zdôraznila, že vďaka NextGeneration EU má Európa jedinečnú príležitosť stať sa ekologickou, digitálnou a odolnou. Dodala, že Európa na to má všetky predpoklady: má víziu, plán aj investície.

 

Prejav sa sústredil na šesť kľúčových tém vrátane Európskej zelenej dohody, digitalizácie, modernizácie, spravodlivej globalizácie a problematiky migrácie, ako aj úlohy právneho štátu a vnímania Európy ako globálneho hráča. Ústrednou témou bola aj ochrana ľudských práv, ktorá definuje nielen vnútorné politiky, ale aj vonkajšie vzťahy s Čínou, Ruskou federáciou alebo Spojenými štátmi. Pre dosiahnutie svojich cieľov musí Únia:

·         chrániť životy a živobytia v Európe, ako aj zdravie svojich občanov a stabilitu hospodárstva;

·         posilniť stavebné prvky Európskej zelenej dohody a zvýšiť jej ciele;

·         zaistiť vedúce postavenie v digitálnej transformácii, najmä v oblasti údajov, technológií a infraštruktúry;

·         maximálne využívať jednotný trh;

·         pokračovať v podpore a koordinácii globálnej reakcie na koronakrízu, pretože svet čaká na účinnú, dostupnú a bezpečnú vakcínu proti ochoreniu COVID-19;

·         asertívnejšie reagovať na globálne udalosti a prehlbovať naše vzťahy s najbližšími susedmi a globálnymi partnermi EÚ;

·         prijať nový prístup k migrácii, zostať ostražití pri dodržiavaní zásad právneho štátu a budovať Úniu, kde rasizmus a diskriminácia nemajú miesto.

Pri príležitosti prvej správy o stave Únie usporiadalo Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku diskusiu s pozvanými hosťami. Diskusie sa zúčastnili Ladislav Miko, vedúci Zastúpenia EK, Robert Sermek, riaditeľ Kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku, Martin Klus (online), štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Iveta Radičová, bývalá predsedníčka vlády SR, Zuzana Kepplová, komentátorka denníka SME a online sa pripojili poslanci Európskeho parlamentu Robert Hajšel a Ivan Štefanec. Podujatie moderovala Zuzana Gabrižová z EURACTIV Slovensko a jeho záznam si môžete pozrieť na facebookovom profile Zastúpenia EK na Slovensku.

Podrobnosti:
Tlačová správa