Zástupcovia šiestich miest EÚ, ktoré sú členmi siete autentických miest sa 4. apríla 2022 stretli v Solúne, aby diskutovali o aktuálnom stave siete, prebiehajúcich akciách a aby sa spoločne zahľadeli do budúcnosti. Keďže sieť sa od svojho vzniku v roku 2020 neustále rozširuje, ide vôbec o prvú schôdzku delegácií zo všetkých autentických miest. Na stretnutia pricestovali zástupcovia vnútroštátnych úradov duševného vlastníctva a zainteresovaných strán z krajín EÚ zapojených do tohto projektu, ako aj z členských miest. Účastníci potvrdili vôľu angažovať sa v sieti autentických miest a poskytovať pomoc v jej ďalšom rozvoji. Cieľom podujatia venovaného autentickým mestám je vytvoriť spoľahlivú platformu na výmenu nápadov a dialóg medzi rôznymi zúčastnenými stranami, ako aj prilákať nových účastníkov do siete.

 

Čo sú autentické mestá?

Takmer každý desiaty Európan (9 %) priznal, že kvôli zavádzajúcim informáciám nakúpil falšovaný tovar. V krajinách, ako je Bulharsko, je tento podiel ešte vyšší (19 %). Prostredníctvom verejných kampaní na zvyšovanie informovanosti u širokej verejnosti a podnikov, ale aj školení pre miestne orgány presadzovania práva sa mestá v EÚ, ktoré sú zapojené do siete autentických miest, spoločne angažujú v boji proti falšovanému tovaru (šaty, parfumy, tašky, hračky a iné falzifikáty). Skrátka vďaka sieti sú certifikované autentické mestá zdravšie, bohatšie, bezpečnejšie a sú ohľaduplnejšie k životnému prostrediu.

Autentické mestá počas celého roku organizujú podujatia a kampane zamerané na zvyšovanie povedomia. Banská Bystrica (Slovensko) sa zamerala na mladých ľudí a v roku 2021 mesto zorganizovalo školskú súťaž (Originál vs. Fejk – NEBUĎ FEJKER!).

Oficiálne stanovisko Európskej komisie