Plán Komisie na podporu prosperujúceho poľnohospodárskeho a agropotravinárskeho odvetvia EÚ
Európska komisia dnes predstavila svoju víziu pre poľnohospodárstvo a potravinárstvo. Ide o ambiciózny plán zameraný na budúcnosť týchto odvetví v Európe. Plán pripravuje pôdu pre atraktívny, konkurencieschopný, odolný a spravodlivý agropotravinársky systém, ktorý bude slúžiť súčasným aj budúcim generáciám poľnohospodárov a agropotravinárskych podnikov. Zjednodušenie našich politík a zvyšovanie využívania inovácií a digitalizácie sú kľúčové pre úspešnú realizáciu všetkých opatrení načrtnutých v novej vízii. V priebehu roku 2025 Komisia navrhne komplexný balík zjednodušení pre súčasný legislatívny rámec v oblasti poľnohospodárstva a zároveň aj digitálnu stratégiu EÚ, ktorá pripraví odvetvie poľnohospodárstva na digitálne technológie. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v tejto súvislosti uviedla: „Naši poľnohospodári zohrávajú kľúčovú úlohu v systéme potravinárskej výroby EÚ. Práve vďaka ich každodennej tvrdej práci máme bezpečné a kvalitné potraviny. Zároveň však čelia aj výzvam súvisiacim s globálnou hospodárskou konkurenciou a klimatickými zmenami. Dnes preto predstavujeme komplexnú stratégiu, vďaka ktorej bude poľnohospodárstvo atraktívnejšie, odolnejšie a udržateľnejšie.”
Podrobnosti:
Komisia víta predbežnú dohodu o posilnení obehovosti textílií a znížení plytvania potravinami
Komisia víta predbežnú dohodu o revízii rámcovej smernice o odpade, ktorú dosiahli Európsky parlament a Rada. Táto smernica má za cieľ podporiť obehové hospodárstvo v EÚ, a to najmä pomocou inovácií a prechodu na udržateľnejšie priemyselné postupy a spotrebiteľské praktiky. Je to dôležitý krok v boji proti textilnému a potravinovému odpadu, ktorý zároveň prispeje k zvýšeniu konkurencieschopnosti EÚ. Európsky parlament a Rada teraz musia formálne prijať revidovanú smernicu, ktorá nadobudne účinnosť 20 dní po jej uverejnení v Úradnom vestníku EÚ. Členské štáty budú následne povinné transponovať smernicu do vnútroštátnych právnych predpisov do 20 mesiacov od nadobudnutia účinnosti.
Podrobnosti:
Komisia zintenzívňuje podporu energetickej bezpečnosti Ukrajiny
Európska komisia dnes ponúkla Ukrajine nový balík podpory, ktorý má zabezpečiť jej energetický systém a umožniť plnú integráciu do európskeho trhu s energiou. Tento balík prispeje k úplnému prepojeniu ukrajinského trhu s elektrinou s EÚ do začiatku roka 2027, spoločne s Moldavskom. Za predpokladu, že Ukrajina výrazne zrýchli potrebné trhové reformy, balík zabezpečí aj ďalšiu integráciu v plynárenskom odvetví EÚ. Zároveň posilní bezpečnosť dodávok na Ukrajine aj v širšom regióne, keďže Komisia ponúkne asistenciu s nákupom plynu. Kľúčové je, že masívnym zrýchlením domácej výroby obnoviteľnej energie tento balík zvýši celkovú odolnosť ukrajinského energetického systému. „Už tri roky sa Rusko snaží ponoriť Ukrajinu do temnoty tým, že neúprosne cieli na jej energetickú infraštruktúru. Toto musí konečne prestať. S balíkom, ktorý dnes ponúkame, Európa zabezpečí, že Ukrajina bude mať odolný, bezpečný a konkurencieschopný energetický systém. Viac obnoviteľnej energie a plná integrácia trhov s energiou prispejú k väčšej energetickej bezpečnosti nielen pre Ukrajinu, ale aj pre Európsku úniu,” povedala predsedníčka EK Ursula von der Leyenová, ktorá dnes spolu s kolégiom Európskej komisie navštívila Ukrajinu. Celé vyjadrenie predsedníčky Komisie na medzinárodnom samite na podporu Ukrajiny v Kyjeve nájdete tu.
Podrobnosti:
EÚ prijala 16. balík sankcií proti Rusku
Komisia víta rozhodnutie Rady o prijatí 16. balíka sankcií. Vzhľadom na to, že nezákonná agresia Ruska pokračuje už štvrtým rokom, je tento balík opatrení navrhnutý s cieľom zintenzívniť tlak na agresora a tvorí súčasť neochvejného záväzku Európskej únie k dosiahnutiu spravodlivého a trvalého mieru pre Ukrajinu. 16. sankčný balík cieli na kľúčoví sektory ruskej ekonomiky, ako sú energetika, obchod, doprava, infraštruktúra a finančné služby. Obsahuje tiež ďalšie opatrenia na zabránenie obchádzania sankcií. S cieľom minimalizovať riziko obchádzania sankčných opatrení boli určité ustanovenia 16. balíka premietnuté aj do sankčného režimu voči Bielorusku. Okrem toho Európska únia aktualizovala a posilnila svoje sankčné režimy týkajúce sa Krymu a Sevastopola a častí Ukrajiny, ktoré nie sú kontrolované vládou, v Doneckej, Chersonskej, Luhanskej a Záporožskej oblasti.
Podrobnosti:
Tlačová správa
Otázky a odpovede
Predsedníčka von der Leyenová povedie Strategický dialóg o oceli
Európska komisia zriadi Strategický dialóg o oceli s cieľom stanoviť jasné smerovanie pre budúcnosť európskeho oceliarskeho priemyslu. Táto iniciatíva, ktorú oznámila predsedníčka Komisie Ursula von der Leyenová 7. februára, zdôrazňuje pevný záväzok Komisie voči tomuto strategickému odvetviu, ktoré zohráva kľúčovú úlohu v oblasti inovácií, rastu, zamestnanosti a širšej strategickej autonómii EÚ. Na základe spoločného porozumenia nadchádzajúcim výzvam bol výkonný podpredseda Komisie Stéphane Séjourné poverený vypracovaním osobitného Akčného plánu pre oceľ a kovy, ktorý predstaví na jar tohto roka. Dňa 4. marca bude predsedníčka von der Leyenová viesť stretnutie na vysokej úrovni v rámci Strategického dialógu o oceli. Na rokovanie boli pozvaní kľúčoví predstavitelia celého hodnotového reťazca oceliarskeho priemyslu, vrátane výrobcov ocele, dodávateľov surovín, odberateľov, ako aj zástupcov sociálnych partnerov a občianskej spoločnosti. Dialóg bude stavať na základoch položených nedávno zverejneným Kompasom konkurencieschopnosti EÚ a pripravovanou Dohodou o čistom priemysle. Medzi hlavné body diskusie budú patriť opatrenia na zvýšenie konkurencieschopnosti a podporu obehovosti, prechod ma čistú energiu, dekarbonizácia a elektrifikácia, zabezpečenie spravodlivých obchodných vzťahov a vytvorenie rovnakých podmienok v medzinárodnom kontexte.
Podrobnosti:
Dohoda o čistom priemysle v záujme konkurencieschopnosti a dekarbonizácie v EÚ
Európska komisia dnes predstavuje Dohodu o čistom priemysle, odvážny podnikateľský plán na podporu konkurencieschopnosti a odolnosti nášho priemyslu. Touto dohodou sa v Európe urýchli dekarbonizácia a zároveň sa zabezpečí budúcnosť výroby. Vzhľadom na vysoké náklady na energiu a tvrdú a často nekalú globálnu hospodársku súťaž potrebujú naše priemyselné odvetvia naliehavo podporu. V tejto dohode sa dekarbonizácia považuje za silnú hnaciu silu rastu európskeho priemyslu. Tento rámec môže stimulovať konkurencieschopnosť, pretože podnikom a investorom poskytuje istotu a predvídateľnosť, že Európa je stále odhodlaná dekarbonizovať svoje hospodárstvo do roku 2050. Dohoda sa zameriava najmä na dve úzko prepojené odvetvia: energeticky náročné priemyselné odvetvia a čisté technológie. Obehovosť je tiež ústredným prvkom dohody, keďže musíme maximalizovať obmedzené zdroje EÚ a znižovať nadmernú závislosť od dodávateľov surovín z tretích krajín. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v tejto súvislosti uviedla: „Európa nie je len kontinentom priemyselných inovácií, ale aj kontinentom priemyselnej výroby. Dopyt po čistých výrobkoch sa však spomalil a niektoré investície sa presunuli do iných regiónov. Sme si vedomí, že našim európskym spoločnostiam stále stojí v ceste príliš veľa prekážok, od vysokých cien energie až po nadmerné regulačné zaťaženie. Cieľom Dohody o čistom priemysle je odstrániť prekážky, ktoré ešte brzdia naše spoločnosti, a vytýčiť pre Európu jasný podnikateľský plán.”
Podrobnosti:
Tlačová správa
Otázky a odpovede
Akčný plán ako jeden z kľúčových prvkov Dohody o čistom priemysle
Komisia dnes predložila akčný plán obsahujúci krátkodobé opatrenia na zníženie nákladov na energiu, dokončenie energetickej únie, prilákanie investícií a lepšiu pripravenosť na potenciálne energetické krízy. Plán bude jedným z kľúčových prvkov Dohody o čistom priemysle a prinesie úľavu nielen domácnostiam, ktoré čelia vysokým účtom za energiu, ale aj priemyselným odvetviam, ktoré zápasia s vysokými výrobnými nákladmi. Celkové úspory sa odhadujú na 45 miliárd eur do roku 2025, ktoré sa postupne zvýšia až na 130 miliárd eur ročne do roku 2030, pričom do roku 2040 má ísť o sumu 260 miliárd eur. Akčný plán vychádza z nedávnej reformy koncepcie trhu s elektrinou, plánu REPowerEU, odvetvových plánov pre veternú a slnečnú energiu a siete a revidovaných právnych predpisov v oblasti energetiky a klímy v rámci balíka Fit for 55. „Znižujeme ceny energie a zvyšujeme konkurencieschopnosť. Ceny energie v Európe sme už výrazne znížili zdvojnásobením podielu energie z obnoviteľných zdrojov. Akčný plán pre cenovo dostupnú energiu, ktorý je súčasťou našej Dohody o čistom priemysle, je ďalším krokom. Plán nám pomôže dosiahnuť predvídateľnejšie ceny, silnejšie prepojenia v celej Európe a efektívnejší odber energie. Systematicky budeme odstraňovať zostávajúce prekážky k vybudovaniu skutočnej energetickej únie,” povedala Ursula von der Leyenová, predsedníčka EK.
Podrobnosti:
Tlačová správa
Otázky a odpovede
Nový balík návrhov na zjednodušenie pravidiel a posilnenie konkurencieschopnosti EÚ
Európska komisia dnes prijala nový balík návrhov na zjednodušenie pravidiel EÚ a posilnenie jej konkurencieschopnosti. Ide o významný krok k vytvoreniu priaznivejšieho podnikateľského prostredia. Balík umožní spoločnostiam v EÚ rásť, inovovať a vytvárať pracovné miesta a zároveň dosiahnuť spoločné ciele vrátane cieľov Európskej zelenej dohody. Cieľom Komisie je znížiť do konca jej súčasného mandátu administratívnu záťaž pre podniky aspoň o 25 %. V prípade malých a stredných podnikov pôjde o minimálne 35 %. Tento prvý súhrnný balík zahŕňa ďalekosiahle zjednodušenie v oblasti vykazovania informácií o udržateľnom financovaní, náležitej starostlivosti podnikov v oblasti udržateľnosti, mechanizmu kompenzácie uhlíka na hraniciach, taxonómie a európskych investičných programov.
Podrobnosti:
Tlačová správa
Otázky a odpovede
Komisia posilňuje rámec riadenia finančných rizík Európskej únie
Európska komisia podniká významné kroky na zlepšenie svojho rámca riadenia finančných rizík a dodržiavania predpisov, aby udržala krok s dynamickým rastom finančných operácií Únie. Dnes rozhodla o rozšírení pôsobnosti nezávislého vedúceho pracovníka zodpovedného za riadenie rizík, ktorý bude dohliadať na všetky finančné operácie Únie. Tie zahŕňajú riadenie dlhu, likvidity a pôžičiek, úverových operácii, rozpočtových záruk či spravovaných aktív. Túto funkciu od svojho vymenovania v roku 2021 zastáva Iliyana Tsanova. Posilnenie riadenia rizík finančných operácií EÚ je súčasťou záväzku Komisie k zodpovednému finančnému riadeniu rozpočtu EÚ a je v súlade s poverovacím listom predsedníčky von der Leyenovej adresovaným komisárovi pre rozpočet, boj proti podvodom a verejnú správu, Piotrovi Serafinovi.
Podrobnosti:
Kolégium komisárov na čele s predsedníčkou von der Leyenovou vycestovalo do Indie s cieľom prehĺbiť strategické partnerstvo
Európa je odhodlaná posilniť spoluprácu s Indiou, jedným z jej najdôveryhodnejších partnerov a spojencov, v rôznych odvetviach vrátane obchodu, technológií a obrany. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová sa stretla s indickým predsedom vlády Narendrom Modim a dohodli sa na uzavretí dohody o voľnom obchode do konca roka. Predsedníčka Komisie zdôraznila potrebu intenzívnejšej spolupráce v oblasti bezpečnosti a obrany a opäť podčiarkla, že umelá inteligencia by mala byť stredobodom strategického program EÚ, a to v súlade so spoločným presvedčením, že technológie by mali slúžiť ľuďom.
Výkonná podpredsedníčka Európskej komisie Henna Virkkunenová, komisár Maroš Šefčovič a komisárka Ekaterina Zacharievová spolupredsedali druhému zasadnutiu Rady EÚ – India pre obchod a technológie (TTC). Diskusie sa zamerali na posilnenie spolupráce v kritických oblastiach, ako sú polovodiče, čistá energia a digitálna transformácia. Komisári absolvovali aj bilaterálne stretnutia so svojimi indickými partnermi. Spoločné vyhlásenie k druhému zasadnutiu nájdete tu.
Podrobnosti:
Vyhlásenie predsedníčky Ursuly von der Leyenovej
AV materiály z tlačového vyhlásenia predsedníčky EK
EÚ víta pozitívny výsledok rokovaní o biodiverzite na zasadnutí COP16 v Ríme
Včera sa v Ríme skončilo opätovné zasadnutie zmluvných strán globálnej konferencie o biodiverzite COP16. Rokovania ukázali, že svetové spoločenstvo dôrazne podporuje rýchle vykonávanie globálneho rámca pre biodiverzitu. Komisárka pre životné prostredie, odolnosť vody a konkurencieschopné obehové hospodárstvo Jessika Roswallová v tejto súvislosti uviedla: „Vítam pozitívny výsledok globálnych rokovaní o biodiverzite v Ríme, kde sa podarilo dosiahnuť dohodu o všetkých nevyriešených otázkach. Máme globálny plán na podporu financovania biodiverzity po roku 2030, čo je dôkaz, že multilateralizmus funguje aj napriek náročnému geopolitickému kontextu a viacerým globálnym výzvam.”
Podrobnosti:
Oficiálne stanovisko Európskej komisie