Neverte ruským rozprávkam,” hovorí vo videu hlas Nastenky z Mrázika

Ako 15-ročná dabovala Nastenku v najpopulárnejšej ruskej rozprávke. Teraz nás v online videu vystríha pred rozprávkami, ktoré píše Kremeľ.

Keď sa povie Nastenka, v hlave nám okamžite naskočí jej nezameniteľný slovenský hlas. Patrí Darine Chmúrovej, slovenskej herečke, ktorá však na dlhý čas zmizla z radaru médií a dnes si užíva dôchodok a starostlivosť o vnúčatá. Stále je však ikonickým hlasom najsledovanejšej ruskej rozprávky, o ktorú sa každé Vianoce bijú slovenské televízie. Svoj hlas sa v dnešných dňoch rozhodla využiť aj inak. Varuje slovenských divákov a diváčky pred novými kremeľskými rozprávkami, ktoré už s Mrázikom nemajú nič spoločné. Ich účel je jediný – zneistiť či oklamať ľudí a obrať ich aj o poslednú dôveru k faktom.

 

Za novým videom Neverte ruským rozprávkam” stojí Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku

S myšlienkou vrátiť do života túto ikonickú postavu a dať jej hlasu priestor na odsúdenie ruskej propagandy prišlo Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku. Darina Chmúrová je nielen najznámejší hlas, ktorý si spájame s ruskými rozprávkami, ale aj žena, ktorá si jasne pamätá minulý režim. Jej názor má preto veľký potenciál zmeniť zmýšľanie ľudí, na ktorých cieli kremeľská propaganda.

 

Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku v súlade s princípmi a postojom Európskej únie dlhodobo bojuje proti hoaxom a dezinformáciám (nielen) Kremľa. Video s Darinou Chmúrovou nadväzuje na kampaň, v ktorej Zastúpenie Európskej komisie komunikovalo na sociálnej sieťach jednotlivé hoaxy ako ruské rozprávky a na tento účel vytvorilo aj špeciálne obaly fiktívnych kníh, ako napríklad O krajine, ktorá nikdy nebolaO pravde, ktorá bola uprostredAko Vladimír Vladimírovič oslobodil svojho suseda či Bol raz jeden nacistický Žid.

 

„Konšpirácie sú staré ako ľudstvo samo. Technologický pokrok a rozmach sociálnych sietí prispievajú k nárastu objemu rôznych klamstiev a výmyslov a zvyšujú rýchlosť, akou sa šíria. Dnes môže dezinformáciu vytvoriť a šíriť prakticky hocikto, kto má prístup na internet. Šokujúce správy sa na internete rýchlo stávajú virálnymi a doslova zahltia celý informačný priestor. Cieľ dezinformátorov je pritom jasný. Dezinformácie vznikajú preto, aby nás oklamali, zmiatli a rozdelili. Dezinformácie sú nástrojom propagandy, ktorá vytvára atmosféru chaosu a oslabuje dôveru v autority, inštitúcie a demokratický systém. Žiaľ, dnes vidíme, že sme včas nezachytili rýchle tempo digitálneho pokroku a podcenili sme dôležitosť kritického myslenia a výučbu mediálnej gramotnosti. Naša nová kampaň chce primäť ľudí k tomu, aby aicky neverili neovereným správam, overovali si zdroje a premýšľali nad súvislosťami. Pretože nie každý obrázok, text alebo video, ktorý nám vyskočí na sociálnej sieti, je pravdivý, a to najmä v čase vojny,” pripomenul pri príležitosti zverejnenia videa Neverte ruským rozprávkam” vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Vladimír Šucha.

 

Ak si neviete dať rady s rozlíšením ruských rozprávok od reality, Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku pripravilo jednoduchý návod, ktorý vám v tom pomôže.

Nájdete ho na www.europa.sk/rozpravky

Oficiálne stanovisko Európskej komisie