Čo je Konferencia o budúcnosti Európy?

Konferencia o budúcnosti Európy predstavuje jedinečnú a vhodnú príležitosť na diskusiu s občanmi o výzvach a prioritách Európy. Je to miesto, kde sa môžete zamyslieť nad tým, akú budúcnosť si pre Európsku úniu želáte, a to bez ohľadu na to, odkiaľ pochádzate alebo čo robíte.

Európsky parlament, Rada a Európska komisia sa zaviazali, že budú Európanov počúvať a že sa v rámci svojich právomocí budú odporúčaniami zaoberať.

Konferencia by mala dospieť k záverom a poskytnúť usmernenia pre budúcnosť Európy najneskôr na jar 2022.

Kto sa môže na konferencii zúčastniť?

Európski občania zo všetkých končín Únie bez ohľadu na svoje postavenie, pričom kľúčovú úlohu pri rozhodovaní o budúcnosti európskeho projektu budú mať mladí ľudia.

Európske, národné, regionálne a miestne orgány, ako aj občianska spoločnosť a iné organizácie, ktoré chcú organizovať podujatia a prispievať nápadmi.

Čo tvorí konferenciu?

  • Mnohojazyčná digitálna platforma – bude miestom, kde si občania môžu vymieňať názory a kam môžu posielať svoje online príspevky. Tie budú zhromažďované, analyzované, monitorované a uverejňované v priebehu celej konferencie.
  • Decentralizované podujatia – online podujatia, podujatia za osobnej účasti* a kombinované podujatia organizované jednotlivcami a organizáciami, ako aj celoštátnymi, regionálnymi a miestnymi orgánmi v celej Európe.
  • Európske panelové diskusie občanov – občania v nich budú diskutovať o rôznych témach a predkladať svoje návrhy. Občania v nich budú reprezentatívne zastúpení z hľadiska zemepisného pôvodu, rodu, veku, sociálno-ekonomického zázemia a/alebo úrovne vzdelania.
  • Plenárne zasadnutia konferencie – zabezpečia, aby sa odporúčania z národných a európskych panelových diskusií občanov prebrali podľa tém bez vopred určeného výsledku a bez obmedzenia na vopred určené oblasti politiky. V plenárnom zasadnutí konferencie budú mať rovnocenné zastúpenie Európsky parlament, Rada a Európska komisia, ako aj všetky národné parlamenty a občania. Budú v ňom mať zastúpenie aj Výbor regiónov a Hospodársky a sociálny výbor, sociálni partneri a občianska spoločnosť. Ak sa bude zaoberať medzinárodnou úlohou EÚ, pripojí sa k nemu aj vysoký predstaviteľ Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku. Môžu sa tiež prizvať zástupcovia kľúčových zainteresovaných strán. Závery z plenárneho zasadnutia konferencie vypracuje a zverejní výkonná rada.

 

 

Oficiálne stanovisko Európskej únie