Zoznámte sa so študentami, ktorí úspešne absolvovali DiscoverEU. Ich púť začala 14. augusta a zakončili ju 4. septembra. Počas tohto obdobia precestovali množstvo kilometrov a zažili nezabudnuteľné zážitky, o ktoré sa s nami radi podelili. Zoznámte sa, toto je ich príbeh.

Voláme sa Jaro, Marek, Teodor a Jakub. Všetci okrem Mareka, ktorý študuje v Banskej Bystrici, študujeme v Bratislave. Pochádzame však zo Žiliny a okolia. Spoznali sme sa, keď sme spolu chodili do triedy na gymnázium.

Ako ste sa dozvedeli o programe DiscoverEU? 

(Jaro) Moja mama sa o ňom dozvedela v informačnom centre Europe Direct Žilina, Univerzitná knižnica UNIZA a odporučila mi, aby som sa so spolužiakmi prihlásil.

Ako prebiehalo rozhodovanie, či sa zapojiť do súťaže? Čo vás najviac zaujalo a inšpirovalo pri tomto rozhodovaní? 

Rozhodli sme sa rýchlo, lebo všetkým sa nám to zdalo ako veľmi dobrá ponuka a chceli sme ju využiť. Chceli sme precestovať nové krajiny a stráviť nejaký čas so starými spolužiakmi zo strednej školy. Inšpirovalo nás množstvo videí na youtube a príspevkov na sociálnych sieťach, kde si minuloroční účastníci pochvaľovali DiscoverEU a odporúčali aké miesta stoja za návštevu.

Kedy ste sa do programu zapojili?

Prihlásili sme sa v októbri, pretože sa tento rok okrem 18 ročných mohli výnimočne prihlásiť aj o rok starší záujemcovia. Minulý rok bol DiscoverEU z dôvodu pandémie zrušený. V januári sme dostali e-mail, z ktorého sme sa dozvedeli, že sme vyhrali. Nasledujúce mesiace sme tak strávili plánovaním našej cesty.

Aké boli prvé reakcie na správu, že práve vaša skupina vyhrala?

Najprv sa nám nechcelo uveriť, že sa práve na nás usmialo šťastie. Časom pocity prekvapenia vystriedala radosť a hlavne nedočkavosť, s ktorou sme sa pustili do plánovania.  Pripravovali sme sa pomerne skoro, vďaka čomu sa nám podarilo vo väčšine ubytovaní získať výhodnejšiu cenu, ako keby sme si to nechali na poslednú chvíľu.

Podľa čoho ste si vyberali miesta na návštevu?

Mestá Berlín, Kodaň, Amsterdam, Paríž a Viedeň sme si vybrali, lebo patria k najikonickejším mestám Európy. Navštíviť pamiatky,  ktoré sme dovtedy poznali len z filmov, či internetu a nasať miestnu atmosféru, to bol pre nás zážitok na celý život. Vo Švajčiarsku má Jakub rodinu, ktorej sme vďační, že nám dovolila u nich zostať a používať ich auto na cesty švajčiarskou prírodou. Slovinské mesto Bled sme si vybrali preto, že mnohí minuloroční účastníci si ho chválili spolu s prírodnými atrakciami, ktoré ho obklopujú a môžeme potvrdiť, že stojí za to ho vidieť. Do švédskeho Malmö sme pôvodne neplánovali ísť, ale po príchode do Kodane sme mali ešte pol dňa, počas ktorého sme mohli bezplatne cestovať, a tak sme sa rozhodli aspoň na otočku sa tam previesť.

Ktoré krajiny ste teda nakoniec navštívili?

Počas troch týždňov sme navštívili Nemecko, Dánsko, Švédsko, Holandsko, Belgicko, Francúzsko, Švajčiarsko, Slovinsko a Rakúsko.

Mapa cesty

Aké náročné bolo cestovanie a koľko ste dokopy precestovali? Zaujalo vás niečo špecifické počas jázd vlakom v zahraničí?

Nebolo to náročné, všetko sa dalo pozrieť prehľadne v aplikácií Rail Planner. Dokopy sme vo vlakoch strávili 2 dni a 5 hodín. Precestovali sme takmer 4500 km. Zaujalo nás, že skoro každý štát bol niečim špecifický. Napríklad v Nemecku bolo stále nutné nosiť počas jazdy rúška, v Dánsku sme museli odhadzovať odpadky do vrecúšok, ktoré sme dostali pri nástupe a vo Francúzsku sme mali možnosť zviesť sa najrýchlejšími vlakmi v Európe.

Môžete sa s nami podeliť o vaše humorné zážitky?

Zažili sme ich požehnane. Jeden z našich obľúbených je,  keď sme si v Amsterdame prenajali malé lode a zobudil sa v nás pretekársky duch, ktorý sa na nás nalepil už deň pretým počas návštevy Zandvoortu.  Užili sme si tak kopec zábavy počas pretekov s inými skupinkami naprieč kanálmi. Príjemne nás prekvapilo, že v kodanskom hoteli dávali pivo zdarma po naskenovaní vizitky, ktorú sme dostali na začiatku pri ubytovaní. Nejakým nedopatrením ich raz nechali položené na stole pri recepcii a postarali sa nám tým o pitný režim na celý pobyt.

Na ktoré miesto z Vášho 22 dňového výletu budete najviac spomínať a prečo?

Sme veľmi radi, že sa na nás usmialo šťastie a mali sme možnosť spoznať mestá ako Berlín, Kodaň, Amsterdam a Paríž, švajčiarskú, či slovinskú prírodu. Najlepšie budeme spomínať asi na Švajčiarsko, lebo sme túto krajinu mohli precestovať nie len vlakom, ale aj autom, a tak sme získali väčšiu slobodu pri cestovaní. Navštívili sme Bern, Ženevské jazero, užili sme si aj turistiku v Alpách a dokonca sme sa okúpali v ľadovcovom jazere.

Ako by ste ohodnotili program DiscoverEU a odporučili by ste ho aj ďalším mladým ľudom?

Discover EU je výborná príležitosť na spoznanie Európy pre každého, kto sa môže zapojiť a chce ušetriť kopec peňazí na cestovanie. Nebyť tohto programu a lístkov Interrail, ktoré sme vyhrali, tak by sa nám takýto výlet podarilo zorganizovať a zaplatiť len veľmi ťažko. Mnoho zážitkov z tohto leta si budeme pamätať celý život a program DiscoverEU určite odporúčame všetkým osemnásťročným, aby sa čo najskôr prihlásili a využili jedinečné možnosti, ktoré tento program ponúka.

 

 

 

 

 

Autor článku: Mgr. Matúš Kubala

Fotografie: Jaro Jesenický

Čo je DiscoverEU

DiscoverEU je akciou programu Erasmus+, ktorá ti ponúka príležitosť cestovať po Európe a spoznávať jej obyvateľov, históriu a kultúru. Cestovať budeš najmä vlakom (existujú výnimky, aby sa mohli zapojiť aj tí, čo žijú na ostrovoch alebo v odľahlých oblastiach). Budeš môcť objavovať úchvatnú prírodu a rozmanitú krásu miest a obcí Európy. Každý rok sa konajú dve kolá súťaže, do ktorých sa môžeš prihlásiť. Úspešní uchádzači získajú cestovný poukaz.

Ak máš 18 rokov a si obyvateľom (obyvateľkou) Európskej únie alebo jednej z tretích krajín pridružených k programu Erasmus+, ako sú Island, Lichtenštajnsko, Nórsko, Severné Macedónsko, Srbsko a Turecko, DiscoverEU ti ponúka príležitosť získať cestovateľské zážitky, vďaka ktorým budeš môcť objavovať rozmanitosť Európy, dozvedieť sa o európskom kultúrnom dedičstve a histórii a spoznávať ľudí z rôznych krajín nášho kontinentu. Vďaka DiscoverEU budeš môcť navyše rozvíjať životné zručnosti, ako sú nezávislosť, sebadôvera a otvorenosť voči iným kultúram, ktoré ako mladý človek zúročíš v budúcnosti.  

NOVINKA! Od roku 2022 dostanú vybraní účastníci zľavovú kartu DiscoverEU so zľavami na návštevy kultúrnych podujatí a pamiatok, vzdelávacie aktivity, šport, miestnu dopravu, ubytovanie, stravu atď.

Kedy bude ďalšie kolo?

Od prvého kola podávania prihlášok v júni 2018 bol cestovný poukaz pridelený viac ako 165 000 mladým ľuďom. Ďalšie kolo sa koná od utorka 11. októbra 2022 od 12.00 hod. (SELČ) do utorka 25. októbra 2022 do 12.00 hod (SELČ). V prvý deň súťaže sa na tejto stránke objaví tlačidlo „Prihlásiť sa“. 

Aby si sa mohol(-la) prihlásiť, musíš spĺňať tieto podmienky:

  • byť narodený(-á) v období od 1. januára 2004 (vrátane) do 31. decembra 2004 (vrátane),
  • zadať v online prihláške správne číslo preukazu totožnosti, cestovného pasu alebo dokladu o oprávnenom pobyte,
  • byť občanom alebo osobou s dlhodobým pobytom* v jednej z týchto krajín: 

          – niektorý z členských štátov Európskej únie vrátane zámorských krajín a území (ZKÚ) alebo 
          – niektorá z tretích krajín pridružených k programu Erasmus+: Island, Lichtenštajnsko, Nórsko, Severné Macedónsko, Srbsko a Turecko. 

Ďalšie informácie nájdeš v pravidlách v oddiele „2. Kto sa môže prihlásiť“.

Potom sa budeš musieť zúčastniť na kvíze [pokiaľ nie si prihlásený(-á) ako člen(-ka) skupiny].

Ak budeš vybraný(-á), môžeš cestovať najmenej 1 deň a najviac 30 dní v období od 1. marca 2023 do 29. februára 2024

Ak máš zdravotné postihnutie alebo iné zdravotné problémy, ktoré by mohli cestovanie sťažiť, budeš mať k dispozícii pomoc a podporu, aby si sa mohol(-la) do akcie zapojiť. Viac podrobností nájdeš v našich najčastejších otázkach – pozri otázku C.13.

Si príliš mladý(-á) na to, aby si sa zúčastnil(-a) tohto kola? Neboj sa! Ďalšie kolo sa bude konať každoročne na jar aj na jeseň.

Zdroj: Oficiálne webové stránky Európskej únie