Aká má byť odpoveď Európy na dramatické udalosti na východnej hranici? Mobilizácia armády a eskalácia napätia na hranici s Ukrajinou, uväznenie a pochybné odsúdenie opozičného lídra Alexeja Navaľného, diplomatické rošády po odhalení, že ruská GRU je zrejme zodpovedná za výbuch muničného skladu v českých Vrběticích. Dramatické udalosti spojené s Ruskom vyvolávajú čoraz väčšiu vlnu nevôle. Padli vzťahy Ruska a krajín strednej Európy na historicky najnižšiu úroveň? Mení sa hlavný dodávateľ energetických surovín na geopolitickú hrozbu pre región? Dokáže sa Európska únia zhodnúť na jednotnom postoji voči Rusku a ako nájsť rovnováhu medzi politickými a ekonomickými záujmami?

 

Na tieto i ďalšie otázky budeme hľadať odpovede s hosťami v ďalšom vydaní diskusie Café Európa, už 5. mája 2021 o 18.00 h. Podujatie môžete sledovať na Facebooku.

Diskutovať bude Vladimír Bilčík, poslanec Európskeho parlamentu, Grigorij Mesežnikov, politológ, Inštitút pre verejné otázky, Katarína Klingová, analytička, GLOBSEC. Podujatie bude moderovať Andrej Matišák.

 

Oficiálne stanovisko Európskej komisie